Endüstriyel 3d Yazıcı

Endüstriyel 3d Yazıcı

Proje, firmanın kendi üretimi olacak karbonnanofiberle güçlendirilmiş ABS termoplastiğinin, ısıtıcı bir uçtan geçirilerek katmanlı üretim yapan büyük hacimli, son ürün ve prototip üretebilen üç boyutlu yazıcı geliştirme projesidir. Projenin makine imalatı ayağında 1500KW gibi bir değerle elektrikli ısıtıcıdan az enerji harcayan, hammaddeyi etkin kullanarak talaş çıkarmayan, 1800x1600x1400mm’lik büyük baskı alanına sahip üç boyutlu yazıcı üretilmesi amaçlanmıştır.

Üç boyutlu yazıcının kullanacağı hammadde tarafında ise, yüksek mukavemetli, darbe dayanımı yüksek, çıktısı son ürün olarak kullanılabilecek hammaddenin karbon nanofiber ile ABS termoplastiği karışımının mekanik karıştırıcı ve ekstrüderle elde edilmesi amaçlanmıştır.

Proje, prototip üreten küçük hacimli üç boyutlu yazıcıların getirdiği avantajların yanı sıra, son ürün olarak kullanılabilecek parçalar (araç gövdesi, taşıyıcı sistemler, beyaz eşya bileşenleri, mobilyalar vb.) üretecektir. Projenin çıktısı 3D yazıcı, aynı mukavemet değerlerine sahip parçayı geleneksel yöntemlere göre daha hafif, daha ucuz ve daha kısa sürede ve tek parça üretebilecektir. Proje çıktısının ulusal pazarda uygulaması olmamasının yanı sıra, globalde de ticari, profesyonel bir örneği bulunmamaktadır.

Proje Bilgileri:

BaşkaBoyut

Proje Sahibi

BaşkaBoyut

Müşterimiz

2015

Tarih

AR-GE

Kategori