Blog

Tem02

1000 Dolar Altındaki 3D Yazıcılar | 3D Yazıcı Fiyatları

1000 Dolar Altındaki 3D Yazıcılar | 3D Yazıcı Fiyatları

3D yazıcılar yaygınlaştıkça, bu muhteşem teknolojiye sahip olmak isteyenlerin de sayısı hızla artıyor. “3D yazıcı fiyatları düşecek” söylentileri süre dursun, aşağıdaki listede şimdiden ucuzlamış olanlarını sizlere sunuyorum. Daha önce kişisel blogumda, “Hangi 3D yazıcıyı almalıyım | 3D Yazıcı Karşılaştırması “ konulu bir yazı yayınlamıştım. Bu yazı da onun devamı niteliğinde oldu. Keyifli okumalar.

QB-3D One Up Classic: $199

 

Bu liste ucuzdan pahalıya veya kötüden iyiye hazırlanmadı ancak, uygun fiyatıyla QB-3D’yi üst sıradan vermek istedim. Firmanın belirttiğine göre stoklu çalışıyorlar ve dünyanın her yerine gönderim yapabiliyorlar. Kargo, gümrük ve vergilerle birlikte fiyatı 400 dolara yaklaşsa da yine de uygun bir fiyat sunuyor.

UP3D UP Mini: $599

 

Stabil çalışma, orta seviye kalitede, küçük bir yazıcı bakıyorsanız UP3D’nin bu modeli size göre olabilir. Ancak bu modelin Türkiye’deki dağıtıcısının 1250 dolar + KDV’lik fiyat etiketiyle sunduğunu belirtmeliyim.

Printrbot Play: $399

 

Düşük fiyatlı, stabil bir yazıcı denince ilk aklıma gelen Printrbot Play oluyor. Kendisiyle buluşma fırsatımız olmadı, ancak kullanıcılarının memnun olduğunu biliyorum. 10x10x12,5 cm’lik küçük bir baskı alanı sunan Printrbot Play, Aluminyum gövdesi, SD kart girişi ile başarılı bir fiyat/performans oranı sunuyor.

XYZprinting da Vinci Jr.: $349

 

349 dolarlık Amazon satış fiyatı ile Tayvanlı üreticinin en ucuz modeli da Vinci Jr., 1000 dolar altı klasmanında büyük baskı alanı sunan iki yazıcıdan biri. Kullanıcıları genel olarak memnunlar, ancak bu yazıcıyı kullananlar çipli filament sisteminden dolayı da Vinci marka filament kullanmak zorundalar. Bu nedenle zamanla makina olduğundan çok daha pahalıya mal olabilir.

Sharebot Kiwi 3-D: $696

 

Avrupa’dan çıkan en ucuz, monte halde gelen 3D yazıcı Kiwi. Küçük, kolay kullanımlı ve stabil. Kargo fiyatları ile birlikte bir Türkiye’de sahip olmanın bedeli 1000 dolar seviyesine çıkacaktır.

Wanhao Duplicator i3: $429

 

Wanhao markasını, Duplicator’la ürettiğinde duymuştuk. İsminden de anlaşılacağı üzere Makerbot Replicator’ın klonuydu. Wanhao yeni bir açık kaynak 3D yazıcı projesi olarak Prusa i3 klonu yarattı ve monte halde 429 dolarlık etiketle piyasaya sundu.

Solidoodle Press: $699

 

UP3D ve Printrbot gibi, Amerikan tabanlı Solidoodle da uygun fiyatlı 3D yazıcılar üretiyor. Tamamen kapalı kasa, şık görüntüsüyle Solidoodle Press, fiyatına göre başarılı bir performans sunuyor.

Robo3D R1: $799

 

Uygun fiyatlı yazıcılar arasında sayabileceğimiz Robo3D, sektöre erken girenlerden. Baskı alanı da bu fiyat aralığındaki rakiplerinden büyük olan Robo3D, orta seviye çıktılar sunuyor. Isıtıcı tabanlı versiyonu satın almaya dikkat etmelisiniz, aksi takdirde mavi bantlar sizi hem uğraştıracak, hem de ekstra masraf çıkaracaktır.

FlashForge Creator II Single Extruder: $877

 

Asya ve Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren Flash Forge, ahşap kasa, monte gövdesiyle vergiler, kargo, gümrük vb. hariç 877 dolardan satışa sunulmuş.

FABtotum Personal Fabricator: $1,049

 

FABtotum listemdeki en pahalı yazıcı, aslında sadece yazıcı da değil. Kendisi için küçük bir atölye diyebiliriz. FABtotum 3D yazıcının yanında CNC ve 3D tarama özelliklerini bünyesinde barındırıyor.